У дома Наука
Категория:

Наука

Реклама

Притеснителна тенденция в годишния доклад на Сребърния фонд

Голям проблем с пенсиите разкри Годишният доклад за дейността на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система, по известен като Сребърния фонд.

При запазване на текущото законодателство, финансовият натиск върху устойчивостта на държавната пенсионна система ще е най-силен през следващото десетилетие. Тогава и разходите за пенсии, и трансферът от държавния бюджет за покриване на недостига от средства, измерени като дял от БВП, ще са най-големи, пише „Фокус“, цитирайки документа.

Близо 50% от общите разходи на ДОО ще бъдат финансирани с трансфери от държавния бюджет, вместо от собствените приходи на системата. През 2023 г. и 2024 г. размерите на пенсиите бяха увеличени от 1 юли съответно с 12,0 и с 11,0%. Увеличението от 1 юли 2024 г. на „вдовишките“ добавки към пенсиите от 26,5% на 30,0% от пенсията на починалия съпруг допълнително ще увеличи средните размери за 2024 г.

Осъвременяване на пенсиите и ефектът върху системата

От 2025 г. до края на прогнозния период е приложено ежегодно осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от КСО с процент, равен на сбора от 50% от нарастването на осигурителния доход и 50% от индекса н потребителските цени през предходната календарна година. Предвидено е осъвременяване със същия процент на минималните размери на пенсиите за трудова дейност, както и на социалната пенсия за старост, респективно и на размерите на пенсиите, несвързани с трудова дейност.

Най-силно положително въздействие върху дългосрочното финансово състояние на ДОО по принцип оказват по-висок икономически растеж, съпроводен с по-висока заетост, по-ниска безработица и по-високи трудови възнаграждения, пише в доклада.

Според експертите в дългосрочен план, най-силно влияние върху финансовото състояние на държавната пенсионна система в България ще оказват следните фактори:

– демографските промени, представени чрез коефициента на възрастова зависимост;

– условията за пенсиониране, представени чрез вътрешносистемния коефициент на зависимост;

– „щедростта“ на публичната пенсионна схема, представена чрез коефициента на заместване на дохода.

В демографски план, българската пенсионна система е изправена пред сериозни демографски предизвикателства. Прогнозите на Евростат показват, че населението на страната ще намалява и едновременно с това неговата възрастова структура ще се влошава. В дългосрочен план, в резултат на негативните демографски тенденции се очаква и броят на осигурените лица, и броят на пенсионерите да намалява.

С оглед на факта, че през 2037 г. ще приключи законодателно определеното нарастване на пенсионната възраст, както и поради нарастването на средната продължителност на живота, броят на пенсионерите ще намалява по-бавно от този на осигурените лица.

В съответствие със заложените в прогнозата демографски допускания, в дългосрочен план общият брой на пенсионерите с пенсии за трудова дейност ще намалее до около 1,680 млн. лица в 2070 г. и ще бъде с близо 300 хиляди лица по-малък в сравнение с базовата 2023 г.

Съотношението между броя на пенсионерите и броя на осигурените лица обаче, ще се увеличи от 68% през 2023 г. до 78% през 2070 г.

Балансът на фондовете на ДОО представлява разликата между общите приходи и общите разходи на системата. Резултатите от дългосрочната оценка показват, че балансът ще остане отрицателен през целия период до 2070 г., като за балансирането на приходите и разходите ще сe наложи трансфер от държавния бюджет за покриване на недостига от средства.

При отчетена стойност на този трансфер от 5,3% от БВП за 2023 г. и очаквана стойност 5,5% от БВП за 2024 г., през следващите години недостигът от средства на ДОО като дял от БВП ще нараства, достигайки най-високите си стойности от над 6,0% през 2026 г. и 2027 г.

В началото на периода, когато средната пенсия нараства с по-бързи темпове от средния осигурителен доход, делът на разходите за пенсии от БВП е най-висок. Влияние върху баланса на ДОО в началото на периода оказват и увеличените разходи за парични обезщетения, в т.ч. поради изплащането от ДОО на третия работен ден от временната неработоспособност от началото на 2024 г.

В периода между 2027 г. и 2040 г. се прогнозира известно подобрение в баланса на ДОО. Недостигът от средства ще намалее от 6,2% до 4,7% от БВП, което съответства на намаляващия тренд в разходите за пенсии през този период поради намаляващия брутен коефициент на заместване (средна пенсия към среден осигурителен доход). Нарастването на разходите за пенсии през втората половина на прогнозния период ще доведе до ново влошаване на баланса, като между 2060 г. и 2070 г., той ще достигне нива, близки до тези в началото на периода.

Финансовото състояние на Сребърния фонд

Според отчета акумулираните към 31.12.2024 г. средства в Сребърния фонд са в размер на 4,169 млрд. лв., които се съхраняват в БНБ, пише pariteni. Върху депозитите на фонда ежемесечно се начисляват положителни лихви, съгласно Бюлетина за лихвените проценти на правителството и бюджетните организации в БНБ, които за 2024 г. са в общ размер на 119,9 млн. лв.

През месец декември 2024 г. беше извършен трансфер по бюджета на ДОО в размер на 132 млн. лв. при спазване изискванията на чл. 22, ал. 2 и ал. 3 от ЗДФГУДПС. Ресурсът беше осигурен в рамките на постъпилите по сметката на фонда средства по чл. 129, ал. 12 от КСО през 2024 г.

Реклама

ΕΦΚΑ намалява пенсиите на тези, които работят и не плащат осигуровки, а броят на работещите пенсионери достигна 220 000.

 

По-специално, всеки месец ΕΦΚΑ и Центърът за събиране на застрахователни дългове провеждат много проверки за установяване на неработещи пенсионери, които работят и не плащат вноски. Нарушителите ще бъдат наказвани с удръжки от пенсията за погасяване на дълга.

Вече около 1500 осигурени лицалицата, които не са наети по трудово правоотношение (предимно лица на свободна професия и самоосигуряващи се лица), не са получили пенсия за ноември, тъй като е установено, че не са плащали осигуровки от 1 януари 2024 г., а получават пълна пенсия и имат доходи от труда си.

На кого ще намалят пенсиите?

Да припомним, че октомврийската пенсия беше орязана на 2700 пенсионери, които „забравиха” да платят осигуровки. След влизането в сила на Закон № 5078/23, и по-специално член 114, от 1 януари 2024 г. работещите пенсионери ще получават цялата основна и допълнителна пенсия, на която имат право, от e-EFKA (без да се удържат 30% от пенсията към институцията, както е предвидено за по закона на Катругалос). За неработещи пенсионери (свободни професии, самостоятелно заети лица и земеделски производители) установява горният закон две ясни условия:

  • декларират, че работят,
  • плащат, като служители, установените застрахователни премии и съответните средства на e-EFKA.

Според новия Закон за осигуряването 5078/2023 от 1 януари 2024 г. пенсионерите, които декларират, че продължават или ще продължат да работят, ще получават пълната си пенсия. Ако са наети, плащат вноска в e-EFKA в размер на 10% от заплатата си, а ако се декларират като свободни професии, плащат още 50% от избраната от тях осигурителна категория.

Тази разпоредба е част от политиката за активно стареене и е особено полезна за пенсионерите, тъй като им позволява да увеличат своите доходи и бъдеща пенсия. Допълнителният осигурителен стаж след края на трудовия ви живот ще бъде зачетен към вашия пенсионен стаж, което ще доведе до увеличение на вашата пенсия. Освен това благоприятната ситуация допринася за елиминирането на недекларирания труд сред пенсионерите, легализиране на труда им, което води до увеличаване на приходите в държавния фонд и e-EFKA.

Изключения

Трябва да се отбележи, че различни категории са освободени от плащане на такси, като работещите пенсионери:

  1. Хора с увреждания от всяка категория (физически и психически заболявания). Получаването на пенсия за инвалидност не се изисква за освобождаване, независимо дали заболяването е съществувало преди или е диагностицирано след пенсиониране.
  2. Лица с нетен селскостопански доход до 10 000 евро (доходи минус разходи), независимо от бившата осигурителна организация.
  3. Лица с право на военна пенсия или други специални пенсии поради особен статут.
  4. Лица, занимаващи се с литературна и художествена дейност, които получават пенсия от държавата.
  5. Лица, получаващи персонална пенсия или пенсия за инвалидност или смърт в резултат на служба.
  6. Доходите от лицензионни възнаграждения, използване на патенти и случайни продажби на лично имущество не се считат за доходи на пенсионери и не подлежат на допълнителни вноски.
  7. Изследователи и служители на специални сметки за финансиране на научни изследвания (SRFA).

Реклама

Възрастта и необходимият трудов стаж за придобиване на право на пенсия нарастват от началото на 2024 г. Изискваната възраст за жените се увеличава с 2 месеца, а за мъжете – с един месец. Но мъжете могат да излязат в пенсия доста по-късно от жените, въпреки че средната продължителност на живота им е по-кратка.

Изискваният трудов стаж за пенсия нараства и за мъжете, и за жените с 2 месеца. От 1 януари, за да излязат в пенсия, жените трябва да са навършили 62 години и 2 месеца и да имат трудов стаж от 36 години и 6 месеца. За да получат пенсия, мъжете трябва да са навършили 64 години и 7 месеца и да имат стаж от 39 години и 6 месеца, гласят текстове от Кодекса за социално осигуряване (КСО).

Постепенното увеличение на възрастта и необходимия стаж за пенсия беше решено преди години, а целта е да бъдат ограничени разходите за изплащане на пенсии. Стажът за излизане в пенсия ще нараства, докато през 2027 г. достигне 37 години за жените и 40 години за мъжете. Възрастта за пенсиониране и за мъжете, и за жените ще нараства, докато достигне 65 години. За мъжете това ще стане сравнително скоро – през 2029 г., а за жените – през 2037 г. След края на 2037 г. възрастта за пенсиониране трябва да нараства с увеличението на средната продължителност на живота, пише в КСО. Но поне засега няма основание възрастта за пенсиониране да продължи да бъде вдигана.

По принцип средната продължителност на живота нараства през годините. Поне така беше до 2019 г. С ковид кризата през 2020 г. обаче ситуацията се промени и оттогава средната продължителност на живота продължава да намалява. Според последните данни на НСИ средната продължителност на живота е 71,9 години, като при мъжете е 68,3 години, а при жените е със 7,5 години по-висока – 75,8 години.

Оказва се, че сме се върнали на нивото отпреди 20 години, когато продължителността на живота е била приблизително същата.

Но възрастта за пенсиониране продължава да нараства с цел да бъдат спестени пари на държавната хазна. А времето, през което хората могат да се радват на пенсията си, намалява. Въпреки това все по-често икономисти коментират, че може да се стигне до ново вдигане на възрастта за пенсиониране, заради големия недостиг на пари в бюджета на държавното обществено осигуряване.

Заедно с вдигането на изискванията за получаване на пенсия нараста и броят на хората, които излизат в пенсия преди да навършат необходимите години и стаж.

През 2024 г. се запазва правото на ранно пенсиониране до една година преди навършване на нормалната възраст при наличие на изисквания стаж.

Това право може да се ползва от жените, навършили възраст 61 години и 2 месеца при стаж 36 години и 6 месеца, както и от мъжете на възраст 63 години и 7 месеца със стаж от 39 години и 6 месеца. Тази пенсия се отпуска пожизнено с намаление от 0,4% за всеки месец, недостигащ на човека до общата пенсионна възраст.

За придобиване на така наречената пенсия при непълен осигурителен стаж, т. е. когато човек няма достатъчно трудов стаж, но има най-малко 15 години действителен осигурителен стаж, той трябва да е навършил възраст от 67 години.

Реклама

Силна буря в Нова Зеландия е довела до неочаквано откритие: на плажа са намерени отпечатъци от стъпки на възраст около 1 милион години, които вероятно принадлежат на моа – древна изчезнала нелетяща птица.

Отпечатъците са открити през март 2022 г. в района на Кайпара на Северния остров. Изследователският екип описва находката като „четири положителни и един отрицателен релефен отпечатък“. Те успяват да определят, че птицата е била висока около 80 см и е тежала приблизително 29 кг, като се е движила със скорост от едва 1,7 км/ч.

Отпечатъците са датирани от ранния и средния плейстоцен, което означава, че са на около 1 милион години.

Страници: 1 2

Реклама

Международен екип от учени е разработил иновативен електролит на основата на дървесна смола, който може значително да подобри ефективността и експлоатационния живот на суперкондензаторите. Ключовият компонент на нововъведението е биополимер, получен от естествена гума кондензат и натриев алгинат. Той демонстрира впечатляващи резултати: суперкондензаторите с този електролит запазват 93% от енергийния си капацитет дори след 30 000 цикъла на зареждане и разреждане, докато техните аналози губят до 42% от заряда си.

Както отбелязва съавторът на изследването д-р Джун Йонг Чонг, такава стабилност означава потенциален живот на устройството от над 80 години при един цикъл на ден. Това прави разработката обещаваща за приложения за съхранение на енергия с дълъг живот.

Страници: 1 2

Реклама

В южната част на Арабския полуостров изследователи, ръководени от д-р Абдала Заки от Женевския университет, са открили следи от древни зелени пейзажи, съществували преди хиляди години. По времето, когато Арабският полуостров не е бил пустиня, валежите са образували реки и езера, създавайки условия за развитие на разнообразна флора и фауна. Този плодороден регион е бил дом на стада слонове, газели и дори хипопотами, а номадите са ловували и събирали растения от сладководните източници.

Проучването разкри вкаменелости, изсъхнали речни корита и следи от сладководни черупки, което потвърждава наличието на воден живот.

Страници: 1 2

Реклама

Скорошно проучване на Университета Дрексел и Университета на Северен Мичиган идентифицира флуоресцентни пигменти в перата на дългоухите сови. Тези пера светят под ултравиолетова светлина. Откритието добавя ново ниво на сложност към разбирането на оперението на птиците.

Изследователите са проучили 99 сови, уловени в Мичиган, и са използвали флуориметър, за да измерят нивата на пигменти като копропорфирин III и протопорфирин IX, които излъчват видимо сияние, когато са изложени на ултравиолетова светлина. Резултатите показват, че възрастта и полът са значими фактори за концентрацията на пигмента: старите птици имат повече пигмент от младите, а женските – повече от мъжките.

Страници: 1 2

Реклама

Масачузетският технологичен институт (MIT) разкри, че зоната на здрача в океана, разположена на дълбочина 200-1000 метра, е основният източник на храна за големите хищни риби. В нея „обядват“ големия и жълтоперия тон, както и рибата меч. Повече от половината от диетата им идва от тази слабо проучена зона, което застрашава съществуването им, ако търговският улов в зоната се увеличи.

Ако риболовът в зоната на здрача стане интензивен, това ще се отрази пагубно на хранителните запаси на посочените ценни видове.

Екипът, ръководен от Киара Уилис, събира проби от хищници от Ню Джърси и Флорида, за да анализира въглеродните подписи на незаменимите аминокиселини.

Страници: 1 2

Реклама