У дома Технологии
Категория:

Технологии

Реклама

Италия, дом на много изключителни състезатели, вече може да се похвали с най-бързия изкуствен интелект за шофиране в света. Изследователи от Политехническия университет в Милано, работещи в тясно сътрудничество с инженерите на Indy Autonomous, интегрираха роботизиран шофьор в модифициран автомобил Maserati MC20. Този автомобил на стойност 243 000 долара се задвижва от 3-литров V-6 двигател с турбокомпресор, който може да генерира до 630 к.с.

Програма за автономно шофиране, разработена от водещия италиански университет за наука и технологии, постигна рекорд за скорост от 318 км/ч за самоуправляващи се автомобили. Автономният автомобил Maserati MC20 се спусна по писта във Флорида, като подобри собствения си рекорд от 285 км/ч, поставен през ноември миналата година.

Страници: 1 2

Реклама

На японското архитектурно бюро Florian Busch Architects е възложено да създаде необичаен семеен дом в регион с рязко изразен континентален климат.

Къщата се нарича „W“ и дизайнът ѝ леко напомня на дървена плевня, въпреки че всичко останало изглежда доста модерно – част от покрива и стените са покрити с 56 слънчеви панела с общ капацитет 23 kW, които в комбинация с енергийно ефективния дизайн осигуряват на къщата достатъчно електричество през цялата година. Към енергийната „касичка“ трябва да се добави и термопомпа, свързана с най-близкия водоизточник, която отговаря за отоплението и снабдяването с топла вода.

Страници: 1 2

Реклама

Повечето търговски сгради с контролиран климат са оборудвани с чилъри – системи за охлаждане и изпомпване на вода за поддържане на оптимални температури, особено в горещо време. Всичко това е добре, но чилърите са много енергоемки в пиковите часове на потребление, което се отразява тежко на собствениците и наемателите на сградите.

Решението на проблема се оказва съвсем просто: учените предлагат да се замразява вода в специални резервоари през нощта, когато тарифите за електроенергия са намалени до минимум, за да се използва полученият лед за охлаждане на водата, циркулираща в сградата през деня, като се изключат охладителите.

Страници: 1 2

Реклама

В края на март в Кьолн ще се проведе търг, на който един от лотовете ще бъде пишеща машина на Malling Hansen, така наречената „Пишеща топка“. В света са останали само 35 екземпляра от това легендарно устройство, 30 от които се съхраняват на сигурно място в музеите. За останалите се води ожесточена борба от колекционери – през 2021 г. такава пишеща машина е продадена на търг за 254 хил. долара при първоначална оферта от едва 20 хил. долара.

Устройството на Malling Hansen е „топка за писане“, а не пишеща машина, тъй като е създадено с друга цел. През втората половина на XIX в. преподобният Расмус Малинг Хансен, директор на Института за глухонеми в Копенхаген, се опитва да реши един проблем – хората не искат да учат жестомимичен език, а на подопечните му не им е удобно да пишат бележки, за да изразят мислите си. Но жестовете и фината им моторика били отлични.

Страници: 1 2

Реклама

Най-големите производители на автомобилни гуми в света вероятно ще се изненадат да научат, че са били изпреварени от… Lego. Тук обаче е необходимо малко уточнение – става дума за производството на гуми за детски играчки.

Факт е, че днес Lego използва отпадъчни промишлени материали като суровина (до 1/3) за гуми за играчки, и по-точно – смес от използвани въжета и мрежи с отработено машинно масло. Разработването на материала, наречен rSEBS, отнема пет години. Дори да приемем, че не всеки комплект играчки Lego е „обут“ в гуми, общият брой на комплектите, произвеждани всяка година, е впечатляващ – над 220 милиона.

Страници: 1 2

Реклама